Ako využívať VoIP v mobile?

Využívanie VoIP v mobilnom telefóne je veľmi jednoduché. Samotné nastavenie vstupných údajov a hesiel do siete VoIP operátora je otázkou niekoľkých minút a je závislé od typu mobilného telefónu a samotného VoIP klienta. Hneď, ako je VoIP klient nakonfigurovaný, existuje niekoľko spôsobov, ako aktivovať VoIP hovory.

 

Ako využívat VoIP v mobile?

Ako využívat VoIP v mobile?

Jedná sa o podobný proces ako voľba GSM operátora pri prechode cez hranice domovskej krajiny. Väčšina VoIP klientov umožňuje nastavenie automatického pripojenia k sieti VoIP operátora pri dostupnosti internetového signálu. Ďalšou možnosťou je zvoliť sieť manuálne v prípade potreby. Počas doby, keď je mobil pripojený k VoIP sieti môžete, neustále prijímať hovory na vaše mobilné telefónne číslo a zároveň na telefónne číslo pridelené VoIP operátorom.

Internetové pripojenie

Podmienkou pre využívanie VoIP služieb je tiež internetové pripojenie. Samotný spôsob pripojenia mobilného telefónu do internetovej siete výrazne ovplyvní spôsob, akým môžete mobil na VoIP hovory využívať.
Najčastejším spôsobom pripojenia mobilu do internetovej siete bude spojenie cez zabudovaný wi-fi prijímač mobilného telefónu. Výhodou tohto spôsobu pripojenia je, že nemusíte platiť žiadne dodatočné poplatky za internetové služby a telefonovať môžete všade tam, kde je dostupný wi-fi signál. A kde sa wi-fi signál nachádza? Výborným príkladom je klasický router s wi-fi signálom (anténkou), ktorý je používaný kvôli pohodlnému bezdrôtovému pripojeniu notebooku doma alebo v kancelárii. Na týchto miestach trávi väčšina z nás podstatnú časť pracovného dňa. Po celý čas pritom môžete telefonovať za zlomok taríf vášho mobilného operátora a to z toho istého mobilného telefónu, pohodlne a bez dodatočných nákladov. Navyše je váš mobil stále dovolateľný zo všetkých sietí na GSM aj VoIP číslo.

Ďalším zdrojom wi-fi signálu sú tzv. hot-spoty. Hot-spoty sú zriaďované inštitúciami a komerčnými zariadeniami kvôli zvýšeniu pohodlia svojich zákazníkov. Jedná sa o wi-fi vysielače, ktoré vysielajú internetový signál. Vďaka nim sa môže každý, kto sa nachádza v dosahu signálu a má umožnený prístup, pripojiť do siete Internet napríklad so svojím notebookom. Väčšina z nich sa nachádza v hoteloch, na letiskách, v reštauráciách a kaviarniach, rôznych inštitúciách a nákupných strediskách.

Zaujímavým spôsobom môže byť aj využívanie mobilného internetu pre VoIP hovory z vášho mobilu. Jediným faktorom, ktorý od tohto spôsobu pripojenia môže odrádzať sú relatívne vysoké poplatky mobilných operátorov za prenos dát cez mobilný internet – v prípade VoIP prenos paketov s komprimovaným digitalizovaným hlasom.

Prečo využívať VoIP v mobile?

Dôvodov na využívanie VoIP služieb v mobilnom telefóne je skutočne veľa. Všetky sa v konečnom dôsledku točia okolo úspory prostriedkov za telefonovanie. Najväčším lákadlom sú samozrejme extrémne nízke ceny taríf volaní do zahraničia, ale aj do tuzemských sietí. Cenník taríf VoIP služieb nájdete v sekcii Cenník hovorov VIPTel.

Keď zoberieme do úvahy to, že VoIP sieť nepozná geografické hranice, zistíme, že VoIP mobil je ideálnym spoločníkom na dovolenke, zahraničnej služobnej ceste či pracovnom pobyte. Zo zahraničných destinácii môžete telefonovať domov bez roamingových poplatkov či dokonca zadarmo, ak voláte do siete vášho VoIP operátora.

Podporuje môj mobil VoIP?

Mobily, ktoré umožňujú VoIP telefonovanie môžeme rozdeliť do dvoch hlavných kategórií. Prvou kategóriou sú mobilné telefóny, ktoré umožňujú VoIP volania priamo. To znamená, že v rozhraní mobilného telefónu sa nachádza VoIP klient (softvér) inštalovaný výrobcom mobilného telefónu. Toto predstavuje najjednoduchší spôsob a telefonovanie cez VoIP je iba otázkou vloženia prístupových údajov a hesiel do siete VoIP operátora v príslušných poliach mobilného telefónu. Druhou kategóriou sú mobilné telefóny, ktoré pre využívanie VoIP služieb potrebujú VoIP klienta nainštalovať dodatočne. VoIP klientov pre mobilné telefóny je v súčasnosti k dispozícii dostatok. Jedným zo známejších je Fring – kvalitný softvér, ktorý vo vašom telefóne nahradí absentujúceho VoIP klienta. Dobrou správou je, že fring je freeware softvér, teda jeho stiahnutie a využívanie je úplne zadarmo. Zoznam doporučených softwérových telefónov, ako aj jednotlivé nastavenia na zariadeniach iOS a Android nájdete v sekcii Ako nastaviť VIPTel v zariadeniach.

Zistite viac o výhodách VoIP programov VIPTel.18.04.2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *