Vyskúšajte hovor v HD kvalite

Kvalita uskutočňovaných hovorov sa27844
neustále zlepšuje a aj telekomunikačný
trh sa postupne prispôsobuje novým trendom.
Všetci chcú volať čo najkvalitnejšie
a „je to naozaj počuť“. Čo ale urobiť,
ak chcete aj vy volať na úrovni?


Ktorý kodek použiť?

Vo svete VoIP založenom na protokole SIP, teda aj v sieti VIPTel, sa hlas prenáša kódovaný pomocou tzv. kodekov. Najčastejšie sa jedná o kodek o G.711 (dodnes používaný v jadrách sietí „klasických“ operátorov), prípadne o niečo úspornejší kodek G.729 . Väčšina VIPTel zákazníkov pri bežnom hovore používa práve prvý menovaný. Kvalita zvuku pri jeho použití je štandardná a keďže ste zvyknutí, zdá sa vám, že hovoru nič nechýba. Vedeli ste však, že pri tejto kvalite vaše zariadenie prenáša iba zlomok počuteľného frekvenčného rozsahu?

Vyskúšajte HD kvalitu hovoru VoIP

Odporúčame vám drobnýexperiment. Vyskúšajte si nakonfigurovať na dvoch zariadeniach napriklad kodek G.722 a uskutočniť vzájomný hovor v sieti VIPtel – rozdiel budete počuť okamžite. Každý ďalší hovor cez „normálny“ kodek sa vám už bude zdať nekvalitný. Stojí za tým fakt, že G.722 patrí do rodiny tzv. HD (tiež známych ako wideband) kodekov. Príčinou zvýšenia kvality je viac ako dvojnásobný frekvenčný rozsah, ktorý G.722 v porovnaní s inými kodekmi dokáže preniesť.

f7d6HD_voice

Daň za kvalitu?

HD kvalita hlasu má však aj nejaké proti. Pri telefonovaní cez kodek G.729 míňate približne 100kb za minútu hovoru,  pri použití kodeku G.722 je to však až 8-krát viac. HD kodek môže taktiež vyžadovať investíciu do kvalitného telefónu. Jednou z možností je využiť „smart“ telefón (iOS, Android) a kvalitné slúchadlá, kde si stačí nainštalovať softvérový telefón s podporou kodeku G.722 a váš vlastný HD telefón je na svete. Ak ale potrebujete niečo profesionálnejšie, pohodlnejšie a praktickejšie, je lepšie siahnuť po klasickom a overenom stolnom variante. HD kodeky je obzvlášť vhodné nasadiť, ak VIPTel  používate aj na pobočkovej ústredni v rámci firmy. Firemná komunikácia nadobudne úplne iný rozmer, ako keby ste zrazu sedeli vedľa seba.

HD len vo vlastnej sieti, zatiaľ

Pre volania z iných sietí to, žiaľ, zatiaľ funguje inak. Hlas v HD kvalite od iných operátorov k vám v súčasnosti dostať nevieme. Nie že by sme to technicky nedokázali, ale jednoducho nám ho zatiaľ nikto z operátorov nedokáže poslať. Pre externé hovory z alebo do siete VIPTel preto zatiaľ platí, že sú v rovnakej kvalite ako klasické pevné linky alebo väčšina mobilných telefónov.13.06.2013

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *